ROZHOVOR S PAVLEM BERÁNKEM

 

25.2.2013 - rozhovor: Sportovní manager Pavel Beránek o situaci v klubu!

 

Jméno Pavel Beránek je všem fotbalovým příznivcům, funkcionářům i hráčům velice známé. A těm jankovským samozřejmě "jakbysmet". Po angažmá v Kaplici nyní pracuje právě v týmu SK Jankov na pozici sportovního manažera a práce má dost. Jeho hlavním posláním je shánět finanční prostředky a přivádět do klubu vytipované posily. Právě v tomto období má jednání jedno za druhým, kdy v konzultaci s trenéry Ivo Čechem a Františkem Řezníčkem jedná o příchodu vytipovaných hráčů s ostatními kluby. A jak sám říká, jednání jsou mnohdy složitá. My jsme pětačtyřicetiletého sportovního managera SK Jankov poprosili o zodpovězení několika otázek týkajících se aktuálním děním nejen v Jankově, ale celým fotbalovým životem. Za jeho ochotu a čas mu děkujeme!

 

 

 

V Jankově působíte již třetím rokem. Jak jste se zde vlastně ocitl?

"Do Jankova jsem se jezdil dívat na fotbal a při této příležitosti jsem byl osoloven p. Františkem Stejskalem, kterého mimo jiné znám již několik let, zda bych neměl zájem pracovat pro místní oddíl. Slovo dalo slovo a po zvolení na členské schůzi jsem začal pracovat jako sportovní manažer."

Vaším hlavním posláním v klubu je shánět nejen finanční prostředky, ale především přivádět nové hráče. Jsou velmi složitá jednání s ostatními kluby?

"Samozřejmě, aby klub mohl dosahovat co nejlepších výsledků, tak tomu je potřeba mít také kvalitní fotbalový kádr. Po mém příchodu jsem začal úzce spolupracovat především s hlavním trenérem Ivo Čechem, kdy jsme společně tipovali hráče, kteří by se hodili do herní koncepce a o kterých jsme věděli, že by mohli být pro mužstvo přínosem. Každá jednání spojená s příchodem nové tváře jsou velmi složitá."

Není žádným tajemstvím, že ceny hráčů jsou mnohdy nepřiměřené. Jaký je Váš názor na cenové relace, které se v amatérském fotbale nastolily?

"Vzhledem k tomu, že ve fotbale pracuji již několik let, tak je až zarážející, jaké finanční požadavky mají některé oddíly za hráče krajského přeboru. Chápu, že finanční situace většiny fotbalových oddílů především nižších soutěží není nijak oslnivá, avšak požadovat za hráče krajského přeboru částky nejméně 70..80 tisíc a výše, dle mého názoru hraničí se zdravým rozumem.. Bohužel v jihočeském kraji máme takové oddíly. Nechci však konkrétně jmenovat, abych se náhodou někoho nedotkl...Zastávám názor, že na této úrovni by fotbal měl být stále ještě především jenom jako zábava..."

Z jankovské mládeže do mužů v posledních letech mnoho hráčů nepřišlo, proto Jankov spoléhá především na "cizince", což kasu klubu hodně zeštíhluje. Jak těžké je shánět finanční prostředky a jaký je hlavní zdroj financí pro SK Jankov?

"Je pravda, že Jankov nemůže spoléhat na své odchovance, jelikož oddíl nemá dostatečnou mládežnickou základnu. Odpovídá tomu také fakt, že se jedná o demografickou oblast, kde ve vztahu k množství populace, není možné naplnit dostatečně mládežnické kategorie. Z tohoto důvodu je nutné většinu hráčů přivést z jiných oddílů. Jak jsem již uvedl, každá taková nová tvář zahrnuje uhradit nemalou finanční částku pro oddíl ze kterého k nám přichází. Tak jako určitě pro každý fotbalový oddíl, tak také pro Jankov je složité sehnat do klubové kasy dostatečné množství finančních prostředků. Vzhledem k ekonomické situaci ve státě je opravdu hodně těžké sehnat sponzory, kteří jsou ochotni financovat fotbal, jako takový na této úrovni. Musím smeknout před prezidentem oddílu a místním starostou obce, že v takto těžkých dobách jsou schopni oddílu finančně pomoci, a to především možností podílet se organizaci plesu a Holašovických slavností. Mimo to je také část stabilních sponzorů, kteří se snaží pravidelně finančně pomáhat. Toto je však především jejich srdcová záležitost."

Když jsme u těch přestupů a financí, co říkáte na fakt, že v čechách si kluby mezi sebou prodávají hráče za nesmyslné ceny, kdežto při odchodu do zahraničí nedostane klub ani korunu? Neměl by s tím jihočeský svaz, potažmo FAČR, začít něco dělat?

"Kolem této situace se již tolik namluvilo a napsalo, ale bohužel výsledek je stále nulový. Stále však věřím, že příslušní fotbaloví funkcionáři se tímto problémem začnou co nejdříve zabývat a přijmou k tomu patřičnou legislativu. Pokud však budou u fotbalového kormidla takoví funkcionáři jako je např. p. Haškovec a jemu podobní, tak nevěřím, že se kdy něco k lepšímu změní. Samozřejmě se nechci nikoho dotknout, ale bohužel je to konstatování současného stavu, co v této oblasti pro oddíly v kraji udělali!!?"

Právě v této zimě zamířil za hranice i Váš syn. Jak jste tuto zprávu přijal a bavili jste se s ním o jeho rozhodnutí?

"Ano, to je zdárný příklad toho, jak oddíl je bezmocný v situaci, že se takto jeho hráč zachová. Bohužel je to pro mě velké především osobní zklamání, ať už jako funkcionáře, ale také jako otce, který ho fotbalově podporoval. Situace kdy oddíl vložil nemalé finanční prostředky do možnosti hráče reprezentovat oddíl SK Jankov a hráč bez jakékoliv náhrady odešel do Rakouska je neomluvitelná. Jako sportovní manažer jsem byl postaven před hotovou věc s tím, že mi bylo pouze oznámeno, že hráč Beránek odchází do Rakouska. Tímto bych se chtěl také omluvit všem příznivcům a fanouškům oddílu SK Jankov za vzniklou situaci a jednání hráče Beránka."

Jak jste prozatím spokojen se zimní přípravou a výsledky týmu na HZL?

"Upřímně řečeno jsem rád, že již zimní turnaj na Hluboké končí, jelikož při každém utkání jsem si přál, aby se už hlavně nikdo z hráčů nezranil. S výsledky týmu na HZL při daném stavu a zranění některých klíčových hráčů jsem spokojen. Klobouk dolů před trenérem Čechem, který vlivem velkého počtu zraněných hráčů je schopen kádr doplnit hráči z „B“ mužstva a udělat výsledek. Jsem stále přesvědčen, že SK Jankov má v Ivo Čechovi, dle mého názoru, jednoho z nejlepších trenérů v kraji."

Mančaft sužují již asi pátým rokem mnohočetná zranění. Je to smůla nebo kde hledat příčiny tohoto jevu, který i momentálně v Jankově vládne?

"Samozřejmě zranění k tomuto druhu sportu patří, ale množství s jakým se mužstvo potýká v posledních letech je opravdu zarážející. Svým způsobem je to smůla, ale také nezodpovědnost některých hračů ke svému zdraví, kdy buď nedoléčí zranění a nebo špatným způsobem o své zdraví pečují."

Jak to vypadá s příchody Pavla Vyskočila a Michala Kučery, kteří jsou zatím jedinými novými tvářemi v týmu?

"Oba tito hráči jsou u nás zatím na zkoušku a o jejich dalším působení budeme rozhodovat společně s trenérem mužstva."

Do soutěže zbývají necelé tři týdny. Můžeme brát stávající kádr za konečný nebo jsou v jednání ještě nějaké posily?

"Osa kádru dle mého názoru je zřejmě konečná, ale budu upřímný, že v jednání jsou ještě nejméně dva hráči, kteří by mužstvo mohli doplnit a věřím, že také posílit."

Na hřišti jsme viděli i Petra Stejskala. Můžeme se těšit na jeho branky i v jarní části KP?

"Co se týče Petra Stejskala, tak udělám společně s trenérem a ostatními funkcionáři oddílu vše proto, aby Petr pomohl mužstvu po celou jarní část. Věřím, že u Petra zvítězí srdíčko a mužstvu pomůže. Jeho branky potřebujeme."

Krajský přebor je tento rok nesmírně vyrovnaný. Jaký je Váš názor na kvalitu soutěže, výkony našeho týmu, cíle do jarní části a koho tipujete na postup a sestup ze soutěže?

"Krajský přebor je v letošním roce opravdu velice vyrovnaný a nijak neubral na své kvalitě. Věřím, že naše mužstvo má svoji sílu a kvalitu a bude se pohybovat v horní polovině tabulky. Pokud bychom se umístili jako loni, vůbec bych se nezlobil...Co se týče sestupu, nejsem schopen říci, kdo bude mít po skončení černého Petra. Domnívám se, že v současné době není v krajském přeboru mužstvo, které by jednoznačně propadalo. Sestoupit může kdokoliv. Které mužstvo naopak postoupí je také těžké tipnout, ale z toho co sleduji, tak především Bavorovice udělají vše proto, aby postoupili..."

Nakonec zamíříme k létu. V kuloárech se mluví o rekonstrukci jankovské Precis arény. Je na tom něco pravdy a co by ta rekonstrukce obnášela?

"K této investiční akci bych se zatím nechtěl moc vyjadřovat. Připadá v úvahu pokud se podaří sehnat finanční prostředky, že Precis aréna by mohla dostat novou tvář..."

 

 

Pavlu Beránkovi děkujeme za rozhovor a při jeho další práci v SK Jankov mu přejeme mnoho elánu.

 

POSLEDNÍ VÝSLEDKY

22.02. - Přípravné utkání:

SK LHENICE

1:0 (1:0)

SK JANKOV

 

-----------------------------------

25.02. - Přípravné utkání:

SK JANKOV "B"

4:3 (1:2)

TJ MÍR DÍVČICE

DALŠÍ ZÁPAS "A"

Přípravné utkání:

UMT Strakonice

So 29.02.2020 - 14:00 hod.

SK OTAVA KATOVICE

vs.

SK JANKOV

AKTUÁLNÍ TABULKA KP

 1. Olešník
 48:14 39
 2. Český Krumlov
 39:11 33
 3. Sokol Lom
 51:17 32
 4. Protivín
 35:15 31
 5. Milevsko
 27:16 28
 6. SK Jankov
 23:13 27
 7. Čimelice
 29:29 21
 8. Dražice
 27:32 20
 9. Osek  30:27 18
10. Táborsko B
 21:33 17
11. Lažiště
 29:36 16
12. Rudolfov
 16:26 15
13. Třeboň
 22:34 12
14. Junior Strakonice
 10:30 12
15. Blatná
 14:50  8
16. Sezimovo Ústí
 10:48  6

DALŠÍ ZÁPAS "B"

Přípravné utkání:

UMT Stará Hlína

Pá 28.02.2020 - 19:00 hod.

SK JANKOV "B"

vs.

TJ SOKOL LIPÍ

NAROZENINY

5. Února

Martin Hüttner (21 let)

 

13. Února

Petr Klíma (31 let)

 

15. Února

Martin Lovička (29 let)

 

20. Února

Daniel Kočer (21 let)

 

27. Února

David Maršán (35 let)