DANIEL RUT HODNOTÍ PODZIM OP 2018

16.11.2018 - Rozhovor: "S podzimem panuje nespokojenost!"

 

Českobudějovický okresní přebor svoji podzimní kapitolu dopsal. SK Jankov "B" v ní prožil těžké období. Z rodinných důvodů přišel o trenéra, zranění trápila některé klíčové hráče, tím pádem utrpěla tréninková morálka, což se ve finále logicky projevilo na výkonech a výsledcích v mistrovských zápasech. Jedenáctá příčka a dvanáct bodů předurčuje jankovskou rezervu k jarním bojům o záchranu. Na druhou stranu se do týmu zapojuje mladá čerstvá krev, která by měla být budoucností klubu. Role trenéra se po přerušení stávajícího kouče Zdeňka Bürgera ujal Daniel Rut, se kterým jsme uplynulé týdny pěkně v klidu u kávy probrali...

   

Ahoj Dane, jak bys zhodnotil podzim v okresním přeboru z celkového pohledu?

"Ahoj, co se týče postavení v tabulce a bodového zisku, tak spokojený nejsem. Byly zápasy, kdy jsme soupeře výrazně přehráli a přestříleli a jen svojí neschopností a smůlou jsme nedokázali vyhrát. Jde o zápasy s Lokádou, Stropnicí a Úsilným. Z těchto zápasů nám chybí osm bodů a tím pádem bychom byli v klidném středu tabulky. Jinak co se týče hry samotné, tak tam je ke spokojenosti také daleko, zatím nedokážeme hrát to, co bych rád, ale přeci jen, začali jsme něco zkoušet v létě a těch tréninků z určitých důvodů prostě nebylo tolik a skladba lidí na trénincích taky neodpovídá tomu, abychom to mohli pořádně zkoušet a trénovat. Celkově tedy s podzimem panuje nespokojenost."

Získaných 12 bodů z třinácti zápasů není žádná sláva. Myslíš, že tento počet odpovídá kvalitě kádru?

"Jak už jsem odpověděl před chvílí, bodů bych si představoval víc. Pravda ale je, že nemůžeme s cílema lítat někde nahoře v oblacích. Současný kádr prostě nemá takovou sílu, aby hrál na špici okresu. Jednak náš kádr nemá dobrý složení věkem a ani pozičně – máme asi 3/4 hráčů kolem třicítky a pak kromě Fíly a Janyho jen kluky, kterým je dvacet let a méně, vlastně z ročníků 90-98 máme pouze tři kluky!! Další věcí je zkušenost a kvalita. Většina z hráčů, kteří byli na podzim zdraví a mohli pravidelně nastupovat má Okresní přebor jako tu nejvyšší soutěž, kterou kdy hráli, oproti tomu ve většině ostatních týmů běhají kluci, co hráli nejen I.B třídy, ale kolikrát i vyšší soutěže. Z těchto pohledů se bodovému zisku tolik divit nemůžeme, čímž se ale nechci vymlouvat, bodů zkrátka mělo být o osm víc!"

Zranění starších zkušenějších hráčů se na týmu hodně podepsalo. Souhlasíš?

"Souhlasím, bohužel je to hodně znát. Vážná zranění potkala mě, již dlouhodobé problémy s koleny omezují Šindyho, Fíla Černý hraje celý rok přes bolesti a dnes je již po operaci kolena, stejně tak Mára Brabec. Ondra Maxa hrál také celý podzim přes bolesti, Kudláček opět laboruje s kolenem, podobně jako navrátilec Petr Honner. Bohdy je zraněný už tradičně, Homoláč je smolař a také třičtvrtě sezony promarodil. Je toho zkrátka strašně moc a ti mladší kluci se pak nemají o koho opřít, ani při tréninku, ani při zápase."

Vloni po podzimu měl tým bodů dvakrát tolik. Šlo podle tvého názoru nyní uhrát bodů více?

"Myslím, že loni na podzim jsme měli při některých zápasech až naopak štěstí a uhráli občas tři body někde, kde jsme nehráli moc dobře a vyhrát si nezasloužili. To letos se od nás štěstí naopak párkrát (třikrát) odklonilo. Jak už jsem odpovídal výše, osm bodů nám chybí, takže odpověď na otázku – ano, šlo a mělo se uhrát více bodů:-)))."

Do týmu se zapracovává několik mladých hráčů. Co říci na jejich adresu?

"S nimi jsme většinou spokojení, je na nich vidět velká chuť a jsem rád, že po letech, kdy nebylo v dorostu kde brát a kde při vší úctě není vidět tolik kvalitní práce s mládeží se nyní ukazují kluci v trochu fotbalovějším světle. Benža je moc šikovnej, jen trochu individuálně zaměřenej, Préďu vidím většinou jen na zápasech, ale je to kvalitní fotbalista. David Jirkovský je pro mě dneska hráč základní sestavy, některé dobré návyky má Stáňa Kysela, který však musí zapracovat na přesnosti přihrávek. Hodně pracovitej je Domča Šindy, ještě by se potřeboval trochu víc uvolnit při zápase, aby nebyl tolik v křeči, ale přínos pro tým už má dnes taky. Slibně vypadají i další kluci – Pšenda je přirozený lídr, Kotny rychlík a palič a hodně fotbalový je Mára Kocián. Tohle všechno jsou klucí, kteří už nějakým způsobem nakoukli do mužů a narovinu, bez nich by jsme trénovali a hráli zápasy jen těžko. Pevně věřím, že jim zůstane chuť pracovat a případně se neurazí, když jejich zapracování nepůjde tak rychle, jak by třeba sami čekali. Mě osobně práce s nima baví a naplňuje, jsou „trénovatelný“ na rozdíl od některých jantarů starších ročníků:-)))."

Jak jsi byl spokojen s tréninkovou docházkou?

"V létě byla morálka dobrá, bohužel s přibývajícími zraněními a začátkem školy to šlo dolů tak, až jsme úterní tréninky zrušili a čtvrteční tréninky byly často jen díky tomu, že jsme je spojili s dorostem. Na druhou stranu, když jsme s Cícou dávali dohromady počet zdravých a nezdravých lidí, tak jsme dospěli k tomu, že z pěti zdravých lidí z béčka na trénink chodili čtyři. U tréninků je další problém ten, že se natrvalo k áčku přesunuli Koník s Préďou, což byli teoreticky hráči Béčka. To nám zase trochu ubírá na kvantitě a kvalitě našich tréninků, teď to samé asi přijde s Benžou, což nám zase něco málo sebere. Zkrátka, s počtem a kvalitou lidí na tréninku je to poměrně obtížná záležitost, ale musíme se s tím poprat:-))."

V Dubném proběhla v létě rekonstrukce pažitu. Panuje s novým povrchem spokojenost?

"Je to nebe a dudy proti dřívějšku. Po těch předchozích „betonových“ letech je nyní s hřištěm spokojenost – velký dík patří Michalovi Pavlíků a Ondrovi Maxů, kteří na tom odvedli hodně práce, a myslím, že málokdo to pořádně ocenil. Ještě ty kabiny kdyby se nějak pohly kupředu."

Jaká je spolupráce s „A“-týmem? Jsi spokojen s výkony pendlů?

"Chtěl bych ještě jednou poděkovat trenérům áčka za cenné rady od Kadliho ohledně tréninků a samozřejmě i za podporu hráčskou a věřím, že kromě asistenta Kafky se na jaře v našem dresu objeví i hlavní kouč:-))). Oproti některým jiným béčkům v Okrese, za které chodí hráči základní jednáctky áčka beru naše nejčastější pendly – Préďu, Koníka a Dáňu spíš jako kluky na pomezí B a A- týmu, zkrátka do základu áčka mají spíš dál než blíž:-)). Nicméně s tím, jak často chodili a s nasazením, jaké v těch zápasech měli, bych vyjádřil spokojenost. Občas se jim dařilo víc, občas méně, ale s našimi vlastními hráči prostě takové kvality nejsme schopni dosáhnout, takže pro nás posilami jsou."

Z rodinných důvodů musel mančaft opustit trenér Zdeněk Bürger. Jeho pravomoce si přebral ty společně s Tomášem Bürgerem. Můžeš poodhalit, jak to mezi vámi funguje?

"Mrzí mě to, ale na dokopné slíbil, že by to teď mělo být lepší a že se k nám snad opět připojí. Přebrali jsme to s Tomem, ale ani jeden nemáme takovou autoritu, jakou trenér potřebuje. Snažíme se chodit oba dva, ale sami taky máme kromě fotbalu i jiné povinnosti a nakonec jsme byli rádi, že většinu zápasů a tréninků pokryl alespoň jeden z nás a když se to nesešlo, tak i s pomocí Šindyho a Hóčka. S Tomášem jsme v kontaktu téměř denně, sestavu skládáme od pondělí do pátku a kolikrát i do hodiny před zápasem. Tomáš je víc organizační a já spíš ten, kdo vede tréninky a zápasy."

Jak tě vůbec práce v realizačním týmu baví? Trenéřina, organizace, příprava. Asi dost rozdílné než pozice hráče, ne?

"Už na dokopné jsem zmínil, že bych každému hráči přál, aby si vyzkoušel pozici trenéra nebo někoho, kdo se o tým stará. Není to jen o tom přijít na trénink a na zápas a o nic jiného se nestarat. Hodně rychle jsem vystřízlivěl a pochopil, jak obrovskej je rozdíl mezi tím, jaké má trenér představy a mezi tím, co je v našich podmínkách možné. A taky má člověk úplně jiný pohled na chování svých (spolu)hráčů – to co by mi dřív příliš nevadilo je z pohledu trenéra neakceptovatelné. Bohužel většina hráčů to nevidí, i já sám bych si zpětně nafackoval za to, jak jsem se někdy jako hráč choval. Jinak například už teď vím, že hlavního trenéra dělat nikdy nechci, je to obrovská oběť a já už teď vím, že si sám před sebou nedokážu obhájit, abych každý víkend jel na fotbal, když bych ho sám aktivně neměl hrát. Natož abych si to obhájil před svojí rodinou."

Když už jsme u toho, co ty a tvé zdraví? Uvidíme tě ještě na hřišti?

"Jsem téměř rok po operaci chrupavky a vazů v pravém koleni a bohužel to zatím ani zdaleka nevypadá tak, jak jsem doufal. Je to možná dané tím, že jsem se vrhnul na trénování a neměl tolik času koleno řádně posílit, nevím. Mým cílem je na sobě zamakat během zimy a třeba to na jaře půjde. Pokud se to nezlepší, tak je bohužel s kariérou ámen."

Jaké jsou tvé plány do zimní přípravy, respektive jarní části sezóny?

"Předběžný plán přípravy už v hlavě (a excelu) mám, ale počkáme, až bude jasné, jestli klapne UMT na Hluboké. Jinak jak nejsem organizační typ, tak přáteláky snad zajistí Ježeček nebo Cíca:-))). Letos bych právě rád ty tréninky na Hlubocké UMT, abychom jen neběhali po lesích v Jankově, ale zpestřili si to. Cílem je, aby to kluky bavilo, abychom se zachránili a aby se zase trochu víc zapracovali mládežníci, které jsem už výše zmínil. Kvůli nim se ten fotbal dělá, ne kvůli nám (téměř) třicátníkům."

Něco závěrem, co máš na srdci?

"Chtěl bych apelovat na kluky v týmu, ať se trochu víc zaměří na sebe a začnou hledat chyby u sebe samotných a ne pořád u ostatních. To je asi to, čeho jsem si ze svojí nový nehráčský pozice všimnul - já dřív dělal to samé:-)))). Musí se naučit si připustit, že chyba je i na jejich straně. To platí pro drtivou většinu z nich, bez výjimky, a speciálně pro Mirdu Tušla. Ten pokud nezmění svoje chování nejen na hřišti, ale i mimo něj, tak nebude mít pro tým absolutně žádný přínos a přítomnost na všech trénincích to nezmění."

Danovi děkujeme za jeho čas. Přejeme mu klidnou zimní přestávku a do jarní části nejen jemu, ale celému týmu více vítězných zápasů.

 

 

AKTUÁLNÍ VÝSLEDKY

01.07. - 3.kolo Turnaje přátelství:

SK JANKOV

1:2 (0:0)

TJ MALŠE ROUDNÉ

 

-----------------------------------

03.07. - 3.kolo Corona cupu:

SK JANKOV "B"

4:4 (1:3)

SOKOL KŘEMŽE

DALŠÍ ZÁPAS "A"

Přípravné utkání:

So 18.07.2020 - 17:00 hodin

SK JANKOV

vs.

FK SPARTAK SOBĚSLAV

TURNAJ PŘÁTELSTVÍ 2020

 1. FK Olešník
 22:10 14
 2. SK Dynamo ČB "B"
 16:9  9
 3. SK Jankov   8:11  6
 4. Malše Roudné
  7:12  6
 5. Jiskra Třeboň
  11:12  5
 6. Český Krumlov   3:13  2

DALŠÍ ZÁPAS "B"

4. kolo Corona cupu:

So 11.07.2020 - 10:00 hodin

SOKOL KŘEMŽE

vs.

SK JANKOV "B"

NAROZENINY

17. Srpna

Jan Komárek (21 let)